صعود چشمگیر آیفکس در پایان هفته

[ad_1]

 

در نهایت شاخص کل فرابورس با رشد بیش از 10 واحدی نسبت در سطح 3/ 910 واحدی قرار گرفت. همان‌طور که گفته شد بیشترین اثر مثبت را بر شاخص نماد «مارون» داشته است. دیروز پتروشیمی مارون که به عنوان بزرگ‌ترین نماد فرابورسی مطرح است (از منظر ارزش بازار) با ارزش معاملاتی در محدوده 24 میلیون ریال به‌کار خود پایان داد. بررسی معاملات این نماد حاکی از آن است که حدود 70 درصد از فروش سهام این شرکت متعلق به بازیگران حقوقی بوده است، با این وجود مشارکت قابل توجه حقیقی‌ها در سمت خرید باعث شد این نماد با رشد 8/ 2 درصدی به‌کار خود پایان دهد. فولاد هرمزگان جنوب دومین شرکت اثرگذار بر رشد شاخص است. به‌نظر می‌رسد عملکرد روز گذشته «هرمز» تحت‌تاثیر بازارهای جهانی و رشد قیمت فلزات پایه بوده است. در همین زمینه «هرمز» با رشد بیش از 4 درصد و صف خرید از سوی سهامداران به‌کار خود پایان داد. در جریان معاملات این نماد حجم خرید در اختیار سهامداران حقیقی بود. بررسی دیگر نمادهای موثر بر رشد شاخص نیز حاکی از آن است که صنایع کالامحور عمدتا رشد مطلوبی داشته‌اند. با این وجود نماد «ذوب» در میان معدود نمادهای این گروه‌هاست که با افت قیمت به کار خود پایان داده است. با توجه به اینکه مشکلات مالی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این کارخانه است، طی روزهای گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت از بررسی مشکلات مربوط به ذوب‌آهن در جلسه‌ای با حضور وزیر تعاون خبر داد.

 

فرابورس از دریچه آمار

در معاملات روز چهارشنبه در مجموع 175 میلیون و 500هزار ورقه بهادار در 31 هزار و 805 نوبت معاملاتی به ارزش افزون بر 60 میلیارد تومان دست به دست شد. نماد معاملاتی شرکت‌های سهامی ذوب‌آهن اصفهان و مواد ویژه لیا عنوان پربیننده‌ترین نمادهای این روز فرابورس را به خود اختصاص دادند. در فرابورس، دیروز بیشترین افزایش قیمت در اختیار نماد معاملاتی فولاد هرمزگان جنوب بود. دومین نماد که بیشترین رشد را به ثبت رساند «غمینو» بود. مینو شرق که در سه روز معاملاتی گذشته نیز روند صعودی داشته است، روز چهارشنبه را با صف خرید به پایان رساند. معاملات این شرکت به‌طور کامل در اختیار سهامداران حقیقی بود؛ اما در مقابل بیشترین افت روزانه را «شتوکا» به ثبت رساند. در روند معاملات توکا رنگ فولاد سپاهان سهامداران حقیقی هم در سمت خرید و فروش مشارکت بالایی داشتند. روز گذشته فرابورس ایران شاهد بازگشایی 5 نماد معاملاتی «ومشان»، «خدیزل»، «دبالک»، «سمتاز» و «دشیری» بود. «دبالک» که به‌دلیل برگزاری مجمع سالانه متوقف بود، بعد از تقسیم سود 120 ریالی بازگشایی شد. این شرکت که تعدیل‌های منفی پی‌در‌پی سود هر سهم را تجربه کرده، تغییر در سیستم فروش را مهم‌ترین معضل خود بیان کرده است.

 

رصد فعالیت معامله‌گران در فرابورس

تغییر مالکیت فرابورس ایران طی روز چهارشنبه در محدوده صفر بود. در این میان نماد معاملاتی شرکت‌ ذوب آهن اصفهان بیشترین تغییر مالکیت به نفع بازیگران حقیقی را به خود دید. سرمایه‌گذاری مس سرچشمه نیز با تغییر مالکیتی حدود 267میلیون تومان از سوی حقیقی به حقوقی برخوردار بود.

 

آخرین تغییرات «اخزا»‌ها

در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز دیروز حدود 150هزار ورقه به ارزش افزون بر14 میلیارد تومان در 482 نوبت معاملاتی مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین در این روز شاهد معامله 138هزار ورقه اسناد خزانه اسلامی در 335 نوبت معاملاتی به ارزش 13 میلیارد تومان بودیم تا این اوراق در محدوده قیمتی 93 تا 98 هزار تومان مورد معامله قرار گیرند. دیروز معاملات «اخزا»ها در شرایطی دنبال شد که تمامی این نمادها به جز «اخزا11» با رشد قیمتی به معاملات روزانه خود پایان دادند.

 

چشم‌انداز روشن مسکن برای تابستان

همچنین روز گذشته فرابورس شاهد معامله 62 هزار و 199 ورقه تسهیلات مسکن به ارزش حدود 4 میلیارد و 600 میلیون تومان در بازار ابزارهای نوین مالی بود و «تسه»ها به نوسان در بازه 71 تا 78 هزار تومان ادامه دادند. دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت یک درصدی مواجه شدند. چشم‌انداز رشد تدریجی قیمت «تسه»ها با شروع فصل تابستان، فصل رونق مسکن در کنار ارائه سقف وام جعاله تا پایان شهریور، چشم‌انداز رشد تدریجی «تسه»ها را تقویت کرده است. گزارش تحولات بازار مسکن بانک مرکزی رشد 7/ 0 درصدی میانگین قیمت مسکن در تهران را در خرداد نسبت به اردیبهشت و رشد 4/ 5 درصدی قیمت را در خرداد96 نسبت به خرداد سال 95 نشان داد.علاوه‌بر این، تعداد معاملات در خرداد نسبت به اردیبهشت با افت 2/ 6درصدی مواجه شد. اما تعداد معاملات در سه ماه اول سال‌جاری با رشد یک درصدی نسبت به سال 95 همراه شده است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *